BIST 100’de net satış büyümesi pozitif, piyasa değeri 5 milyar TL’nin üzerinde, stok devir hızı 4’ten yüksek ve aylık getirisi yüzde 5’i aşan 11 şirket bulunuyor. Tüpraş son bir ayda yüzde 36,41 yükselirken Ral Yatırım Holding’in satışları yüzde 66,37 büyüdü.
Satış büyümesi şirketin faaliyet hacmindeki değişimi gösterirken, stok devir hızı bu faaliyetin stok tarafında ne kadar hızlı döndüğünü anlamaya yardımcı oluyor. Bu iki veriye piyasa değeri ve son bir aylık fiyat performansı eklendiğinde BIST 100’den 11 şirket kalıyor. Listenin önemli tarafı, satış büyümesi ile fiyat performansının aynı sıralamayı oluşturmaması. Ral Yatırım Holding satışlarını yüzde 66,37 artırmasına rağmen aylık getirisi yüzde 7,04 seviyesinde. Tüpraş’ta satış büyümesi yüzde 42,81 iken aylık yükseliş yüzde 36,41’e ulaşıyor. Enerya Enerji ve Gülermak Ağır Sanayi ise stokların dönüş hızında diğer şirketlerden belirgin biçimde ayrılıyor. Dolayısıyla bugünkü veri, satışlarını artıran şirketler arasında piyasanın son bir ayda hangilerini daha güçlü fiyatladığını gösteriyor.
Tüpraş’ta satış yüzde 42,81, hisse yüzde 36,41 arttı
Listenin fiyat performansı lideri Tüpraş (TUPRS).
Şirketin net satış büyümesi yüzde 42,81, stok devir hızı 12,28. Hisse son bir ayda yüzde 36,41 yükselerek diğer 10 şirketten belirgin biçimde ayrılıyor.
Tüpraş aynı zamanda yaklaşık 776 milyar TL piyasa değeriyle listenin en büyük şirketi. Böylece satış büyümesi, stok hareketi, şirket ölçeği ve fiyat performansı birlikte değerlendirildiğinde dört kriterin güçlü birleşimlerinden birini oluşturuyor.
Satış büyümesinin lideri Ral Yatırım Holding
Fiyat performansından satışlara geçildiğinde sıralama değişiyor.
Ral Yatırım Holding (RALYH) yüzde 66,37 net satış büyümesiyle 11 şirketin ilk sırasında. Stok devir hızı da 74,45 gibi yüksek bir seviyede.
Buna karşılık hissenin aylık getirisi yüzde 7,04.
Bu karşılaştırma önemli. Tüpraş’ın satış büyümesi Ral Yatırım Holding’in altında olmasına rağmen aylık fiyat performansı yaklaşık beş kat daha yüksek. Dolayısıyla yüksek satış büyümesi otomatik olarak daha yüksek kısa vadeli hisse getirisi anlamına gelmiyor.
4 şirkette satış büyümesi yüzde 40’ın üzerinde
Net satış büyümesine göre listeye bakıldığında dört şirket yüzde 40 sınırını geçiyor.
Ral Yatırım Holding yüzde 66,37 ile ilk sırada. Tüpraş yüzde 42,81, Galatasaray Sportif yüzde 41,37 ile onu izliyor. CVK Maden ise tam yüzde 30 seviyesinde olduğundan bu gruba dahil değil.
Dolayısıyla yüzde 40’ın üzerinde satış büyümesine sahip şirket sayısı 3. Bu noktada verinin doğru okunması önemli: Listenin büyük bölümünde satışlar artıyor ancak artış hızları arasında ciddi fark bulunuyor.
Enerya’da stok devir hızı 117,27
Taramanın üçüncü ayağı stok devir hızı.
Enerya Enerji (ENERY) 117,27 stok devir hızıyla listenin en yüksek değerine sahip. Şirketin satışları yüzde 20,53 büyürken hisse son bir ayda yüzde 10,63 yükseldi.
Ral Yatırım Holding 74,45 ile ikinci, Gülermak Ağır Sanayi (GLRMK) 64,59 ile üçüncü sırada.
Gülermak’taki durum ayrıca ilginç. Net satış büyümesi yüzde 4,05 ile listenin en düşük seviyesinde olmasına rağmen stok devir hızı oldukça yüksek ve hisse son bir ayda yüzde 10,64 yükselmiş durumda.
Burada sektör farkının altını çizmek gerekiyor. Stok devir hızını şirketler arasında doğrudan karşılaştırmak yanıltıcı olabilir; iş modeli ve sektör yapısı stok seviyelerini ciddi ölçüde etkiler.
Gen İlaç’ta aylık getiri yüzde 24,89
Tüpraş’ın ardından aylık performansta Gen İlaç (GENIL) geliyor.
Hisse son bir ayda yüzde 24,89 yükseldi. Şirketin net satış büyümesi yüzde 26,98, stok devir hızı ise 7,19.
Üçüncü sırada Gübre Fabrikaları (GUBRF) bulunuyor. Satışlarını yüzde 23,27 büyüten şirketin hisseleri bir ayda yüzde 18,19 değer kazandı.
Böylece 11 şirket içinde 3 hissede aylık getiri yüzde 15’in üzerinde: Tüpraş, Gen İlaç ve Gübre Fabrikaları.
Koç Holding büyüklüğüyle listenin ikinci sırasında
Piyasa değeri kriteri listenin ölçek tarafını ortaya koyuyor.
Tüpraş yaklaşık 776 milyar TL ile ilk sıradayken Koç Holding (KCHOL) yaklaşık 544,5 milyar TL piyasa değeriyle ikinci.
Koç Holding’in net satış büyümesi yüzde 8,90, stok devir hızı 10,61 ve aylık fiyat değişimi yüzde 9,04.
Üçüncü en yüksek piyasa değerine sahip şirket ise yaklaşık 157,3 milyar TL ile Gübre Fabrikaları.
Bu dağılım, taramanın yalnızca küçük ve orta ölçekli şirketlerden oluşmadığını; BIST 100’ün yüksek piyasa değerli şirketlerini de kapsadığını gösteriyor.
Yatırımcı açısından üç veriyi birlikte okumak
Satışların büyümesi şirketin faaliyet hacmindeki artış açısından olumlu bir gösterge olabilir. Ancak satışların kâra ne ölçüde dönüştüğü ayrıca incelenmeli. Maliyetlerdeki artış satış büyümesinin üzerinde gerçekleşiyorsa yüksek ciro artışı aynı oranda faaliyet kârı yaratmayabilir.
Stok devir hızının yüksek olması ise genel olarak stokların daha hızlı satılıp yenilendiğini gösterir. Ancak sektörler arasında doğal stok döngüleri farklı olduğundan bu oran özellikle şirketin kendi geçmişi ve sektör ortalamasıyla karşılaştırıldığında daha anlamlı hale gelir.
Son bir aylık fiyat performansı ise piyasanın bu verileri nasıl fiyatladığına ilişkin ayrı bir pencere açıyor. Listedeki şirketler arasındaki geniş getiri farkı, temel göstergelerdeki iyileşmenin hisse fiyatına aynı ölçüde yansımadığını gösteriyor.
Veriden çıkan 5 sonuç
BIST 100’de 11 şirket dört kriteri aynı anda karşılıyor.
Tüpraş, yüzde 36,41 ile son bir aylık fiyat performansında ilk sırada.
Ral Yatırım Holding, yüzde 66,37 ile net satış büyümesinde lider.
Enerya Enerji, 117,27 ile listenin en yüksek stok devir hızına sahip.
3 hissede aylık getiri yüzde 15’i aşıyor: Tüpraş, Gen İlaç ve Gübre Fabrikaları.
Metodoloji
Tarama 2 Eylül 2026 tarihli BIST 100 şirketlerini kapsıyor. Filtrede net satış büyümesinin yüzde 0’ın üzerinde, piyasa değerinin 5 milyar TL’nin üzerinde, stok devir hızının 4’ün üzerinde ve son bir aylık fiyat değişiminin yüzde 5’in üzerinde olması koşulları kullanıldı. Stok devir hızının sektörlere göre önemli ölçüde değişebileceği göz önünde bulundurulmalı.
4 kriteri karşılayan 11 BIST 100 şirketi
Tüpraş (TUPRS): Piyasa değeri 776,02 milyar TL | Net satış büyümesi %42,81 | Stok devir hızı 12,28 | Aylık değişim %36,41
Gen İlaç (GENIL): 52,29 milyar TL | %26,98 | 7,19 | %24,89
Gübre Fabrikaları (GUBRF): 157,31 milyar TL | %23,27 | 5,38 | %18,19
Şok Marketler Ticaret (SOKM): 33,55 milyar TL | %7,04 | 6,38 | %10,88
Gülermak Ağır Sanayi (GLRMK): 53,36 milyar TL | %4,05 | 64,59 | %10,64
Enerya Enerji (ENERY): 91,53 milyar TL | %20,53 | 117,27 | %10,63
CVK Maden (CVKMD): 61,08 milyar TL | %30,00 | 4,40 | %10,49
Koç Holding (KCHOL): 544,46 milyar TL | %8,90 | 10,61 | %9,04
Galatasaray Sportif (GSRAY): 14,31 milyar TL | %41,37 | 15,23 | %8,16
Ral Yatırım Holding (RALYH): 86,08 milyar TL | %66,37 | 74,45 | %7,04
Petkim (PETKM): 51,75 milyar TL | %27,96 | 10,07 | %6,80












