Borsa İstanbul’da borç kaynak oranı yüzde 50’nin altında kalırken toplam borcunu da azaltan 34 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin 12’sinde borç kaynak oranı yüzde 10’un altında kalırken, Metro Holding toplam borcunu yüzde 91,27, Işıklar Enerji Yapı Holding yüzde 91,09 ve Turcas Holding yüzde 84,67 azalttı.
Borçların azalması, özellikle finansman maliyetlerinin yüksek seyrettiği dönemlerde şirket bilançoları açısından yakından izlenen göstergelerden biri.
Ancak toplam borcun gerilemesi tek başına yeterli bilgi vermiyor; şirketin varlıklarını ne ölçüde borç kaynakla finanse ettiği de önemli.
Bu taramada iki veri aynı anda dikkate alınıyor: Borç kaynak oranının yüzde 50’nin altında olması ve toplam borcun azalması.
İki koşul birlikte uygulandığında 34 şirket filtreyi geçiyor.
Listenin daha çarpıcı tarafı ise 12 şirketin borç kaynak oranının yüzde 10’un dahi altında olması.
Ayrıca 5 şirkette toplam borçtaki gerileme yüzde 75’i aşıyor.
Bu nedenle tablonun bugünkü hikâyesi yalnızca borç azaltmak değil; düşük borçlulukla çalışan bazı şirketlerin mevcut borç yükünü daha da aşağı çekmesi.
12 şirkette borç kaynak oranı yüzde 10’un altında
34 şirket içinde borç kaynak oranı tek hanede kalan 12 şirket bulunuyor.
En düşük oran yüzde 0,08 ile Verusaturk Girişim’de (VERTU). Onu yüzde 0,27 ile Turcas Holding ve yüzde 0,41 ile Metro Holding izliyor.
Tek haneli borç kaynak oranına sahip şirketlerin tamamı şöyle:
Verusaturk Girişim (VERTU): %0,08
Turcas Holding (TRCAS): %0,27
Metro Holding (METRO): %0,41
Nurol GMYO (NUGYO): %2,94
Yeni Gimat GMYO (YGGYO): %5,13
Gündoğdu Gıda (GUNDG): %6,09
Çan2 Termik (CANTE): %6,91
İzdemir Enerji (IZENR): %7,42
Asce GMYO (ASGYO): %8,19
Seğmen Kardeşler Gıda (SEGMN): %8,34
Işıklar Enerji Yapı Holding (IEYHO): %8,76
Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): %9,99
Metro Holding’de toplam borç yüzde 91,27 azaldı
Metro Holding (METRO) toplam borçtaki düşüş açısından listenin ilk sırasında.
Şirketin toplam borcu yüzde 91,27 azalırken, borç kaynak oranı yalnızca yüzde 0,41 seviyesinde.
Hemen ardından Işıklar Enerji Yapı Holding (IEYHO) geliyor. Şirkette toplam borç yüzde 91,09 gerilerken borç kaynak oranı yüzde 8,76.
Bu iki şirkette de borçtaki düşüş yüzde 90’ın üzerinde.
Turcas’ta iki veri birlikte düşük
Turcas Holding (TRCAS) ise iki kriterin birlikte güçlü olduğu şirketlerden.
Şirketin borç kaynak oranı yalnızca yüzde 0,27. Aynı dönemde toplam borç yüzde 84,67 azalmış durumda.
Böylece Turcas, hem borç kaynak oranı yüzde 1’in altında bulunan hem de toplam borcunu yüzde 80’in üzerinde azaltan üç şirket arasında bulunuyor.
5 şirkette borç yüzde 75’ten fazla geriledi
Toplam borçtaki düşüş açısından yüzde 75 sınırı uygulandığında beş şirket kalıyor:
Metro Holding yüzde 91,27, Işıklar Enerji Yapı Holding yüzde 91,09, Turcas Holding yüzde 84,67, Gündoğdu Gıda yüzde 76,57 ve Niğbaş Niğde Beton yüzde 75,18.
Bir sonraki grupta Yeni Gimat GMYO yüzde 67,83, Kaplamin yüzde 65,48 ve Asce GMYO yüzde 53,48 borç azaltımıyla geliyor.
Yatırımcı açısından asıl soru: Borç neden azaldı?
Borç yükünün azalması şirketin finansman giderleri ve bilanço dayanıklılığı açısından olumlu bir alan yaratabilir. Özellikle yüksek faiz ortamında daha düşük finansal yük, şirketin faaliyetlerinden elde ettiği kaynağın daha büyük bölümünü yatırım, işletme sermayesi veya ortaklara dağıtım için kullanabilmesine imkân verebilir.
Ancak yatırımcı açısından yalnızca borcun ne kadar düştüğüne bakmak yeterli olmaz. Borcun hangi nedenle azaldığı daha önemli. Faaliyetlerden yaratılan güçlü nakitle gerçekleştirilen borç ödemesi ile varlık satışı, sermaye artışı ya da faaliyetlerin küçülmesi sonucunda ortaya çıkan borç düşüşü aynı şekilde değerlendirilmemeli.
Bu nedenle borç değişiminin nakit akışı, satışlar, faaliyet kârı ve özkaynak gelişimiyle birlikte incelenmesi gerekiyor.
Veriden çıkan 5 sonuç
34 şirket, borç kaynak oranı yüzde 50’nin altında kalırken toplam borcunu azalttı.
Bu şirketlerin 12’sinde borç kaynak oranı yüzde 10’un altında.
Metro Holding, toplam borcunu yüzde 91,27 azaltarak listenin ilk sırasında.
Verusaturk Girişim, yüzde 0,08 ile en düşük borç kaynak oranına sahip.
5 şirkette toplam borç yüzde 75’ten fazla geriledi.
Metodoloji
Tarama, borç kaynak oranı yüzde 50’nin altında bulunan ve toplam borcu önceki karşılaştırma dönemine göre azalan şirketleri kapsıyor. Borç kaynak oranı, şirket varlıklarının ne ölçüde borç niteliğindeki kaynaklarla finanse edildiğini gösteriyor. Borcun azalması tek başına şirketin finansal performansının iyileştiğini veya hissenin cazip olduğunu göstermediğinden faaliyet ve nakit akışı verileriyle birlikte değerlendirilmesi gerekiyor.
Borçluluğu yüzde 50’nin altında olan ve toplam borcunu azaltan 34 şirket
Aksu Enerji (AKSUE): Borç kaynak oranı %12,84 | Toplam borç değişimi -%34,40
Asce GMYO (ASGYO): %8,19 | -%53,48
Bosch Fren Sistemleri (BFREN): %37,58 | -%32,52
Çan2 Termik (CANTE): %6,91 | -%47,93
Çelik Halat (CELHA): %27,35 | -%31,69
DCT Trading Dış Ticaret (DCTTR): %37,95 | -%22,25
E-Data Teknoloji (EDATA): %24,20 | -%24,13
Enda Enerji Holding (ENDAE): %10,29 | -%15,67
Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): %9,99 | -%41,07
Gıpta Ofis Kırtasiye (GIPTA): %17,75 | -%17,98
Gündoğdu Gıda (GUNDG): %6,09 | -%76,57
Hitit Bilgisayar (HTTBT): %16,24 | -%14,77
Işıklar Enerji Yapı Holding (IEYHO): %8,76 | -%91,09
İş Girişim (ISGSY): %22,95 | -%11,19
İzdemir Enerji (IZENR): %7,42 | -%10,93
Kaplamin (KAPLM): %19,95 | -%65,48
Koroplast Temizlik Ambalaj (KRPLS): %42,05 | -%11,10
Metro Petrol ve Tesisleri (MEPET): %13,95 | -%11,28
Metro Holding (METRO): %0,41 | -%91,27
Niğbaş Niğde Beton (NIBAS): %12,83 | -%75,18
Nurol GMYO (NUGYO): %2,94 | -%46,31
Odaş Elektrik (ODAS): %13,94 | -%29,99
Oyak Çimento (OYAKC): %18,32 | -%11,48
Oyak Yatırım Menkul (OYYAT): %37,75 | -%39,05
Pasifik Teknoloji (PATEK): %39,85 | -%25,41
Sanel Mühendislik (SANEL): %35,38 | -%29,13
Seğmen Kardeşler Gıda (SEGMN): %8,34 | -%22,81
Şeker GMYO (SEGYO): %11,04 | -%17,99
Europap Tezol Kağıt (TEZOL): %16,43 | -%11,77
Turcas Holding (TRCAS): %0,27 | -%84,67
Trabzonspor Sportif (TSPOR): %48,43 | -%30,48
Verusaturk Girişim (VERTU): %0,08 | -%25,71
Yeni Gimat GMYO (YGGYO): %5,13 | -%67,83
Yiğit Akü (YIGIT): %25,75 | -%22,29












