Özsermaye kârlılığı, özsermaye büyümesi ve yılbaşından bu yana hisse getirisi yüzde 20’nin üzerinde bulunan 23 şirket aynı filtrede buluştu. Tera Finansal Yatırım Holding yüzde 20.006,21 özsermaye büyümesi ve yüzde 354,03 özsermaye kârlılığıyla iki göstergede ilk sırada bulunurken, Katılımevim yüzde 627,20 ile yılbaşı getirisinin lideri oldu.
Bir şirketin özsermayesini büyütmesi bilanço ölçeğindeki değişimi, özsermaye kârlılığı ise bu kaynağı ne ölçüde kazanca dönüştürdüğünü gösteriyor. Bu iki veriye yılbaşından bu yana fiyat performansı eklendiğinde yatırımcının karşısına daha seçici bir tablo çıkıyor.
Bugünkü taramada üç göstergede de yüzde 20 eşiğini aşabilen 23 şirket bulunuyor.
Listenin en uç verisi Tera Finansal Yatırım Holding’den geliyor; özsermaye büyümesi yüzde 20 binin üzerinde.
Katılımevim’de özsermaye yüzde 497,21 büyürken özsermaye kârlılığı yüzde 170,74, hisse getirisi yüzde 627,20’ye ulaşıyor.
Ulusoy Elektrik ve Sanel Mühendislik de yüzde 100’ün üzerinde özsermaye kârlılığına sahip şirketler arasında.
Verinin bugünkü hikâyesi, özkaynağını büyüten şirketlerin bu sermayeyi hangi verimlilikle kullandığı ve piyasanın bunu ne ölçüde fiyatladığı.
Tera Finansal’da özsermaye büyümesi yüzde 20 binin üzerinde
Listenin en sıra dışı verisi Tera Finansal Yatırım Holding’de (TRHOL).
Şirketin özsermaye büyümesi yüzde 20.006,21. Özsermaye kârlılığı da yüzde 354,03 ile 23 şirket arasında en yüksek seviyede.
Hisse yılbaşından bu yana yüzde 508,40 yükseldi.
Bu üç oran birlikte değerlendirildiğinde Tera Finansal, hem bilanço genişlemesi hem sermaye verimliliği hem de fiyat performansı açısından listenin uç değerini oluşturuyor.
Ancak yüzde 20 binin üzerindeki özsermaye artışı gibi olağanüstü oranlarda düşük baz, sermaye hareketleri, birleşme veya bilanço yapısındaki büyük değişimlerin etkisi mutlaka ayrıca incelenmeli.
Katılımevim fiyat getirisinde ilk sırada
Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV) yüzde 627,20 ile yılbaşından bu yana fiyat performansında 23 şirketin lideri.
Şirketin özsermaye kârlılığı yüzde 170,74, özsermaye büyümesi ise yüzde 497,21.
Katılımevim böylece üç göstergenin üçünde de çok yüksek oranlara sahip şirketlerden biri.
Fiyat performansında Katılımevim’i yüzde 508,40 ile Tera Finansal Yatırım Holding, yüzde 305,41 ile Destek Finans Faktoring izliyor.
4 şirkette özsermaye kârlılığı yüzde 100’ü aştı
Yüzde 20’lik eşik listenin giriş kriteri olsa da dört şirkette özsermaye kârlılığı üç haneli seviyede.
Tera Finansal Yatırım Holding yüzde 354,03, Katılımevim yüzde 170,74, Ulusoy Elektrik yüzde 145,97 ve Sanel Mühendislik yüzde 100,78 özsermaye kârlılığına sahip.
Bu oranlar, şirketlerin özkaynaklarına kıyasla yüksek düzeyde kâr ürettiğini gösteriyor.
Ancak yüksek ROE her zaman aynı nedenle oluşmaz. Düşük özsermaye tabanı, yüksek finansal kaldıraç veya tek seferlik gelirler oranı yukarı taşıyabilir. Bu yüzden özsermaye kârlılığının bileşenlerine ayrıca bakmak gerekir.
Ulusoy Elektrik’te özsermaye yüzde 688 büyüdü
Ulusoy Elektrik (ULUSE) yüzde 688,38 özsermaye büyümesiyle Tera Finansal Yatırım Holding’in ardından listenin en yüksek oranlarından birine sahip.
Şirketin özsermaye kârlılığı yüzde 145,97, yılbaşından bu yana getirisi ise yüzde 39,61.
Burada ilginç olan fiyat tarafı. Özsermaye büyümesi ve kârlılık çok yüksek olmasına rağmen yılbaşı getirisi listenin orta-alt bölümünde.
Bu fark, bilanço büyümesinin ve yüksek özsermaye kârlılığının hisse fiyatına aynı oranda yansımadığını gösteriyor.
Forte’de özsermaye yüzde 271 büyüdü, fiyat artışı yüzde 34’te kaldı
Benzer bir ilişki Forte Bilgi İletişim’de (FORTE) görülüyor.
Özsermaye kârlılığı yüzde 97,82, özsermaye büyümesi yüzde 271,19.
Ancak hissenin yılbaşından bu yana getirisi yüzde 34,28.
Bu veri, taramanın en önemli mesajlarından birini güçlendiriyor: Özsermaye büyümesinin ya da ROE’nin yüksek olması, aynı ölçüde fiyat getirisi yaratmıyor.
9 hissede yılbaşı getirisi yüzde 100’ün üzerinde
23 şirketin 9’unda yılbaşından bu yana fiyat artışı yüzde 100’ü aşıyor:
Katılımevim yüzde 627,20, Tera Finansal Yatırım Holding yüzde 508,40, Destek Finans Faktoring yüzde 305,41, Armada Gıda yüzde 180,74, Astor Enerji yüzde 151,07, Kıraç Galvaniz yüzde 140,24, Özsu Balık yüzde 139,75, Hedef Holding yüzde 136,01, Investco Holding yüzde 126,70, ATP Yazılım yüzde 118,34, Vanet Gıda yüzde 116,89 ve Yeo Teknoloji Enerji yüzde 104,63.
Bu grupta aslında 12 şirket yüzde 100 sınırını aşmış durumda.
Dolayısıyla listenin yaklaşık yarısında güçlü bilanço verilerine üç haneli fiyat performansı da eşlik ediyor.
Özsermaye büyümesi yüzde 100’ü aşan şirketler
Özsermaye tarafında da geniş bir yüksek büyüme grubu var.
Tera Finansal Yatırım Holding, Ulusoy Elektrik, Katılımevim, Forte Bilgi İletişim, Tera Yatırım Teknoloji Holding, Sanel Mühendislik, Vanet Gıda, Hedef Holding, Yeo Teknoloji Enerji, Escort Teknoloji, Özsu Balık ve ATP Yazılım’da özsermaye büyümesi yüzde 100’ün üzerinde.
Böylece 12 şirket özsermayesini iki katından fazla büyütmüş durumda.
Ancak bu grubun fiyat getirileri yüzde 34,28 ile yüzde 627,20 arasında geniş bir bantta değişiyor.
Yatırımcı açısından üç veri birlikte ne anlatıyor?
Bu filtre yatırımcıya üç farklı pencere açıyor.
Özsermaye büyümesi, şirketin ortaklara ait sermaye tabanının genişlediğini gösteriyor. Özsermaye kârlılığı, şirketin bu sermayeyi ne ölçüde kâra çevirdiğini ölçüyor. Yılbaşından bu yana fiyat değişimi ise piyasanın aynı dönemde şirkete verdiği fiyat tepkisini gösteriyor.
Üç göstergenin yüzde 20’nin üzerinde olması güçlü bir kombinasyon oluşturabilir. Ancak özellikle özsermaye büyümesinin kaynağı incelenmeden doğrudan olumlu sonuç çıkarmak doğru olmaz. Sermaye artırımı, yeniden değerleme, birleşme işlemleri ya da dönem kârının özsermayeye eklenmesi aynı kalemi farklı nedenlerle büyütebilir.
Bu nedenle yatırımcı açısından sonraki aşama net kâr büyümesi, borçluluk, nakit akışı ve özsermaye artışının kaynağını incelemek olmalı.
Veriden çıkan 5 sonuç
23 şirket, özsermaye kârlılığı, özsermaye büyümesi ve yılbaşı getirisinde aynı anda yüzde 20 eşiğini aşıyor.
Tera Finansal Yatırım Holding, yüzde 354,03 özsermaye kârlılığı ve yüzde 20.006,21 özsermaye büyümesiyle iki göstergede lider.
Katılımevim, yüzde 627,20 ile yılbaşından bu yana fiyat performansında ilk sırada.
4 şirkette özsermaye kârlılığı yüzde 100’ün üzerinde: Tera Finansal Yatırım Holding, Katılımevim, Ulusoy Elektrik ve Sanel Mühendislik.
12 şirkette özsermaye büyümesi yüzde 100’ü, 12 hissede yılbaşı getirisi yüzde 100’ü aşıyor.
Metodoloji
Tarama, özsermaye kârlılığı yüzde 20’nin üzerinde, özsermaye büyümesi yüzde 20’nin üzerinde ve yılbaşından bu yana fiyat değişimi yüzde 20’nin üzerinde olan şirketleri kapsıyor. Özsermaye kârlılığı şirketin özkaynaklarını ne ölçüde kâra dönüştürdüğünü, özsermaye büyümesi bilanço sermaye tabanındaki değişimi, yılbaşı getirisi ise piyasa performansını gösteriyor. Olağanüstü yüksek özsermaye büyüme oranlarında baz etkisi ve bilanço hareketleri ayrıca incelenmeli.
Üç kriterde de yüzde 20’nin üzerinde olan 23 şirket
Armada Gıda (ARMGD): Özsermaye kârlılığı %32,33 | Özsermaye büyümesi %76,85 | Yılbaşı değişimi %180,74
Astor Enerji (ASTOR): %26,12 | %67,43 | %151,07
ATP Yazılım (ATATP): %37,94 | %102,37 | %118,34
Destek Finans Faktoring (DSTKF): %38,08 | %49,28 | %305,41
Escort Teknoloji (ESCOM): %42,51 | %119,52 | %37,84
Forte Bilgi İletişim (FORTE): %97,82 | %271,19 | %34,28
Global Yatırım Holding (GLYHO): %36,16 | %55,83 | %40,33
Gübre Fabrikaları (GUBRF): %25,54 | %68,74 | %38,58
Hedef Holding (HEDEF): %34,56 | %140,58 | %136,01
ICBC Turkey Bank (ICBCT): %56,94 | %72,49 | %44,89
Info Yatırım (INFO): %37,31 | %85,75 | %49,71
Investco Holding (INVES): %37,92 | %83,39 | %126,70
Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV): %170,74 | %497,21 | %627,20
Özsu Balık (OZSUB): %36,12 | %115,68 | %139,75
Pasifik Eurasia Lojistik (PASEU): %28,17 | %89,59 | %29,82
Sanel Mühendislik (SANEL): %100,78 | %169,27 | %42,88
Kıraç Galvaniz (TCKRC): %30,30 | %92,81 | %140,24
Tera Yatırım Teknoloji Holding (TEHOL): %36,65 | %171,31 | %38,16
TGS Dış Ticaret (TGSAS): %37,11 | %59,55 | %24,89
Tera Finansal Yatırım Holding (TRHOL): Özsermaye kârlılığı %354,03 | Özsermaye büyümesi %20.006,21 | Yılbaşı değişimi %508,40
Ulusoy Elektrik (ULUSE): %145,97 | %688,38 | %39,61
Vanet Gıda (VANGD): %49,89 | %157,58 | %116,89
Yeo Teknoloji Enerji (YEOTK): %49,58 | %139,28 | %104,63












